HomeHistoryZačalo to před 20 lety: Brzy poté, co to začalo, byl Swiss...

Začalo to před 20 lety: Brzy poté, co to začalo, byl Swiss opět téměř rozdrcen

Dnes je švýcarská letecká společnost navzdory Coroně vlajkovou lodí skupiny Lufthansa. Začátek před 20 lety však nebyl skvělý.

Pro národ, který kolektivně věřil, že jeho národní letecká společnost je jednou z nejlepších na světě a je oddaným v liberalizované a globalizované letecké dopravě, to byl hluboký šok. Dne 2. října 2001 musel Swissair zastavit letový provoz: uzemnění. Došly jí peníze.

Poté mohla znovu vzlétnout a létat na několik měsíců – ale pouze s vládní injekcí ve výši několika set milionů. 1. dubna 2002 byl konečně konec. Úplně poslední let Swissairu přistál v Curychu.

Značkový vzhled od hvězdného návrháře

V předchozích měsících však švýcarská politika a byznys prosadily zřízení nové národní letecké společnosti založené na regionální letecké společnosti Crossair. Byla přejmenována na Swiss International Air Lines, aby jasně demonstrovala svůj původ, ale aby se právně distancovala od svého insolventního předchůdce. Bylo dotováno 600 miliony franků, nebo 415 milionů eur v té době, z národní pokladny a několika set milionů od kantonů a velkých společností.Švýcarské logo poté, co bylo založeno. Obrázek: aeroTELEGRAPH.

31. ledna 2002 byla veřejnosti představena podoba nové letecké společnosti. Kanadský lifestylový pontifik a designér Tyler Brulé pro ně vyvinul moderní, svěží a jednoduchý koncept značky, včetně laku. Zcela se spoléhalo na Švýcary, nebo na Švýcary, jak se v moderní němčině říká.

Moderní, jednoduchý, švýcarský design

Mimo jiné název země byl kromě názvu letecké společnosti napsán na trupu ve všech čtyřech národních jazycích: Schweiz, Suisse, Svizzera, Svizra. Rudý čtverec se stal legendárním jako stylingový prvek, který lze nalézt i na motorech. Stálo to tehdy 80 milionů franků – tedy více než desetinu částky, kterou na začátku přispěla vláda.

31. března pak Swiss odstartuje na svůj první let s Avro RJ85 a 65 cestujícími. Vedla z Basileje, kde se nacházela právní centrála nové letecké společnosti, do uzlu v Curychu. Narazila však na extrémně brutální trh. Nedávno vznikající nízkonákladové letecké společnosti jako Easyjet a Ryanair rozpoutaly v Evropě brutální cenovou válku.

Sotva začalo, už askeze

Švýcarská letecká společnost je nyní vlajkovou lodí skupiny Lufthansa. Začátek před 20 lety však nebyl hladký. Po pouhých osmi měsících musel Swiss poprvé přijmout opatření ke snížení nákladů, zrušit 300 pracovních míst, snížit vozový park a přerušit síť tras. Nebylo to k ničemu. Další snížení nákladů následovalo v únoru 2003 a dalších 500 pracovních míst zaniklo. Letecká společnost v prvním roce svého provozu spálila 980 milionů švýcarských franků, tedy asi 676 milionů eur.

Drobné rozpočtové úpravy nestačily. Takže radikální restrukturalizace v červnu 2003 a po pouhých 15 měsících byla nevyhnutelná. Náklady by se měly snížit o 1,6 miliardy CHF ročně. Kromě toho Swiss zrušil další 3 000 z 9 500 pracovních míst a dále omezil vozový park a dojezd. Management si pomalu uvědomoval, že jít sám by nevyhnutelně vedlo k bankrotu.

Půjčka od British Airways a vstup Oneworld

Swiss proto požádal o pomoc British Airways. V září 2003 se Švýcaři dohodli na rozsáhlé spolupráci s Brity a připojili se k alianci Oneworld. Událost se slavila v hangáru na letišti v Curychu za zvuku alfor a zvonění kravských zvonců a dopisy aliance byly nalepeny na letadlo.

Letecká společnost zakončila rok s další ztrátou. Tentokrát to bylo 687 milionů CHF – méně než v prvním roce, ale stále příliš mnoho. S ohledem na bezútěšnou situaci se tehdejší švýcarská vláda rozhodla neposkytnout letecké společnosti další finanční podporu. U široké veřejnosti by to nedopadlo dobře.

Podpis smlouvy a zástava

Vláda v Bernu zároveň začala pro Švýcary hledat dlouhodobá řešení. Dne 5. dubna 2004 se švýcarský ministr financí Hans-Rudolf Merz setkal s Wolfgangem Mayrhuberem na německém velvyslanectví v Bernu. S generálním ředitelem Lufthansy diskutuje o tom, jak by se Swiss mohla začlenit do německé skupiny. Integrační práce ve Oneworld a spolupráce s British Airways se mezitím zastavily.Kancléřka Angela Merkelová se švýcarskou ministryní Doris Leuthardovou a tehdejším šéfem Lufthansy Wolfgangem Mayrhuberem, kteří zpečetili švýcarské převzetí v roce 2004 (na snímku z roku 2010). Obrázek: Axel Belger

V té době už Swiss vedl bývalý šéf Lufthansy: Christoph Franz. Jednání mezi švýcarskou vládou, Swiss a Lufthansou se proto stávala stále neformálnějšími a konkrétnějšími. Dne 22. března 2005 vedou k uzavření kupní smlouvy.

Podpis smlouvy a zástava

Lufthansa slibuje zachování švýcarské značky a centra Curychu. “Jsme důvěryhodná společnost, nemůžeme si dovolit ztratit image,” řekl tehdy Mayrhuber. Přesto se německé matce na mnoha místech nevěřilo. Lufthansa za Švýcary zaplatila 330 milionů franků. Často se říkalo, že švýcarská vláda prodala národní leteckou společnost.

Kritika byla vždy. Například v roce 2015, kdy se národní letecká společnost stáhla z Basileje. A tedy z městského letiště, kde má legální sídlo. Dnes je pevně v rukou Easyjet, stejně jako Ženeva. Tam se však Swiss po letech ztrát ubránil a nyní je dvojkou po britské nízkonákladové letecké společnosti.

Do krize s Coronou

S přechodem do skupiny a vstupem do Star Alliance se však Swiss začal z problémového dítěte stávat vzorem. Neustále se rozšiřovala pracovní síla, rozšiřovala se síť cest a vozový park. Swiss se mimo jiné stal prvním provozovatelem Bombardieru řady C, který se nyní nazývá Airbus A220. Nebo získali od roku 2016 dvanáct Boeingů 777-300 ER pro dálkové trasy, čímž masivně rozšířili kapacitu.

V roce 2018 dosáhla provozního zisku 636 milionů CHF. Byla tak zodpovědná za čtvrtinu zisků všech síťových aerolinek. Korona krize přirozeně zarazila i dceřinou společnost švýcarské Lufthansy. Musela přijmout státní pomoc, zrušit 1700 pracovních míst a zredukovat flotilu na dlouhé vzdálenosti o pět proudových letadel Airbus a deset letadel na krátké a střední tratě.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe