HomePoliticsVan der Bellen: „Neztrácejte ze zřetele ani klimatickou krizi“

Van der Bellen: „Neztrácejte ze zřetele ani klimatickou krizi“

Přestože tématům shromáždění OSN dominuje průběh války na Ukrajině, neměly by se zapomínat na další cíle, jako je boj s klimatickou krizí. Spolkový prezident Alexander Van der Bellen vznesl tento požadavek ve středu odpoledne (místního času) v New Yorku na společné tiskové konferenci se spolkovým kancléřem Karlem Nehammerem a ministrem zahraničí Alexandrem Schallenbergem (oba ÖVP). Nehammer varoval před „světovou válkou“ kvůli ukrajinskému konfliktu.

“Viděli jsme dopady klimatické krize letos v létě,” řekl Van der Bellen a jako příklad uvedl zničenou úrodu nebo nebezpečné bouře a záplavy. Generální tajemník OSN António Guterres během středečního společného setkání vyzval k „rychlým krokům k překonání klimatické a potravinové krize“, uvedl spolkový prezident. “Souhlasím na 100 procent.”

Závislost na ruském plynu

V této souvislosti Van der Bellen také zmínil, že ruská útočná válka na Ukrajině prokázala závislost Rakouska na ruské ropě a plynu. Ruský prezident Vladimir Putin se snaží “vydírat”, řekl federální prezident a uzavřel: “Musíme se dostat pryč od fosilních paliv a pracovat na obnovitelné energii a energetické účinnosti.”

Na Putinovo oznámení, že v Rusku došlo k částečné mobilizaci, Van der Bellen zopakoval dřívější prohlášení. S tímto oznámením a hrozbou jaderných zbraní a falešných referend podniká ruský režim „nové kroky eskalace“. Federální prezident dodal: “Konec války je daleko.” Nejostřeji to odsuzuji.

“Rakousko se snaží hrát konstruktivní roli”

S ohledem na konflikt na Ukrajině kancléř Nehammer varoval: “Nejsme imunní vůči možnosti rozvoje světové války.” Rusko se snaží v EU zasít neshody a neshody. Evropská unie potřebuje ještě těsnější koordinaci a „jasná sdělení“. Přes všechna protivenství musí být cílem ukončit válku jednáním. Rakousko se snaží „sehrát konstruktivní roli při ukončení této války“. V několika bilaterálních rozhovorech – například s delegacemi z Pákistánu, Iráku nebo Srbska – se snažil řešit i jiné důležité otázky, než je válka na Ukrajině, uvedl Nehammer a kladl zvláštní důraz na oblast “neregulérní migrace”.

Ministr zahraničí Schallenberg uvedl, že válka na Ukrajině a všechny její důsledky, jako je energetická a potravinová krize nebo rostoucí ceny, způsobily „chmurnou náladu“ ve Valném shromáždění OSN Zvláště po posledních Putinových prohlášeních je důležité zachovat si nervy a smysl pro proporce. To, že Putin řekl News během zasedání OSN, „nebyla náhoda,“ diagnostikoval Schallenberg. Putin, který do New Yorku nepřijel, se sice přímému kontaktu vyhýbá, ale ruský prezident se snaží zasít „strach a nervozitu“ z „postranních kolejí“. Putin souhlasí s prodloužením války. Je ale také důležité, aby EU prokázala „jasnou výhodu“. Za tímto účelem svolal zástupce zahraničních věcí Josep Borrell na středu večer (místního času) mimořádné jednání ministrů zahraničních věcí EU.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe