HomePoliticsUkrajina: Západní státy odsuzují vyhlášená referenda

Ukrajina: Západní státy odsuzují vyhlášená referenda

Referenda vyhlášená na Ukrajině ostře odsoudily západní státy. “Nikdy neuznáme tuto oblast jako něco jiného než součást Ukrajiny. Jednoznačně odmítáme kroky Ruska,” řekl v úterý ve Washingtonu poradce amerického prezidenta Joe Bidena pro národní bezpečnost Jake Sullivan. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová kritizovala hlasování jako jasné porušení Charty OSN.

Referenda jsou urážkou principů suverenity a územní celistvosti, na nichž je založen mezinárodní systém, uvedl Bílý dům. “Víme, že tato referenda jsou zmanipulovaná. Víme, že Rusko použije tato falešná referenda jako základ pro údajnou anexi těchto území nyní nebo v budoucnu. Chci dát jasně najevo, že Spojené státy, pokud k tomu skutečně dojde – a samozřejmě je to nevyřešená záležitost – nikdy neuzná ruské nároky na údajně anektované části Ukrajiny.”

“Naprosto nepřijatelné”

“Nikdy neuznáme pokus Ruska legitimizovat jeho nezákonnou a brutální okupaci ukrajinských území,” řekla na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku předsedkyně Evropské komise von der Leyenová. „Záměr posunout hranice Ukrajiny je naprosto nepřijatelný a je jasným porušením Charty OSN a nezávislosti, suverenity a územní celistvosti Ukrajiny,“ pokračovala von der Leyenová.

Legitimitu referend odmítl i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg. Stoltenberg označil referenda na okupovaných územích na východní a jižní Ukrajině za „další eskalaci Putinovy ​​války“ proti Ukrajině. „Předstíraná referenda nemají žádnou legitimitu a nemění povahu ruské útočné války proti Ukrajině,“ uvedl Nor na Twitteru. Stoltenberg zároveň vyzval mezinárodní společenství, aby odsoudilo „toto flagrantní porušení mezinárodního práva“ a zvýšilo podporu Ukrajině. Stoltenberg byl v New Yorku na 77. všeobecné debatě Valného shromáždění OSN.

Kritika také od Scholze

Německý kancléř Olaf Scholz označil referenda podle mezinárodního práva za nezákonná. Je „velmi, velmi jasné, že tato falešná referenda nemohou být přijata, že se na ně nevztahuje mezinárodní právo a ujednání dosažená světovým společenstvím,“ řekl Scholz v úterý na okraj Valného shromáždění OSN v New Yorku. .

Francouzský prezident Emmanuel Macron také označil myšlenku takového referenda na Donbasu za „cynickou“ a „provokaci“. Ruské jednotky musí být z Ukrajiny staženy, požaduje Macron a oznámil, že v příštích dnech znovu promluví s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

“Spojené národy ve všech svých akcích neustále znovu potvrzují územní celistvost a suverenitu Ukrajiny,” řekl v úterý mluvčí OSN Farhan Haq německé tiskové agentuře. OSN tyto zásady nadále prosazuje.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe