HomeLifestyleTiché Vánoce: Rakušané vyprávějí, jak letos slaví

Tiché Vánoce: Rakušané vyprávějí, jak letos slaví

© Getty Images/Pobytov/iStockphoto

Všechno je letos jinak, včetně Štědrého dne. Ale lidé – mladí i staří – nenechají festival odejít.

Nyní se tedy zdá být vše, co musíme v Rakousku o vánočních svátcích dodržovat a sledovat, vyřízeno. A to hodně k tomu, aby se počet nakažených znovu nezvýšil.

24. a 25. prosince se bude moci sejít deset lidí z deseti domů, kteří budou mít možnost společně oslavit uvnitř domu. Vláda však všechny žádá o opatrnost.

Od 26. prosince – den San Esteban – budou opět přísnější předpisy. Tehdy začíná tvrdá výluka, která trvá minimálně do 18. ledna. Mnoho lidí proto musí změnit své plány na tento den, protože mnoho rodin patří do širší rodiny. Cestovat přes Rakousko k babičce už není možné.

Jak ale slaví Štědrý večer a 25. prosinec v Rakousku? Slaví spolu, sami, sami spolu? Co dělají lidé bez domova? Nebo ti, kteří nemohou dojet domů? Zeptali jsme se lidí žijících v Rakousku na jejich osobní vánoční příběh. Mnozí najdou řešení, i když jde o malou oslavu prostřednictvím WhatsApp. Náročné je to mimochodem i na Silvestra, pro kterého výluka není výjimkou.

Osm malých vánočních příběhů:

Opraveny nežádoucí vedlejší účinky

© Obrázek: Montáž, istockphoto, Christandl Jürg

Text Uwe Mauch

V ordinaci Vídeň-Floridsdorf čeká na praktického lékaře do Vánoc ještě spousta práce. Naghme Kamaleyan-Schmied se tedy okamžitě navlékne do svého ochranného obleku, kterému s úsměvem říká „šmoulí oblek“.

“Jsem šťastný, že ho mám,” dodal. “Protože mám mnoho pacientů, včetně mladších, kteří se z Corony nevzpamatovali.”

Co to znamená pro vaše Vánoce? „Jako každý rok to chceme oslavit s rodinou na farmě mých tchánů, ale kvůli tomu musíme změnit postup.“ Štědrý večer se přesunul na Štědrý den. To umožňuje lékaři provést rychlý test na Covid večer 23. prosince pro všechny členy rodiny a znovu se otestovat po dobrovolné karanténě 25. prosince v poledne.

Příliš opatrný? Dvojnásobná matka prostě říká: „Nic nedostaneme, když slavíme Vánoce jako obvykle, a pak je jeden z nás na Silvestra na jednotce intenzivní péče“, aby rozptýlil nereálné obavy a dal jim logiku. a srozumitelné pokyny.

Když hořáky znovu oddělují světy

© Obrázek: Montáž, istockphoto, soukromé

Text Catherine Salzer

Dárky nakoupeny, kufr sbalený, přímá jízdenka na vlak z Vídně do Bolzana zamluvená. Vlastně by to mohlo začít. Ale letos ne. Letos je status „lidí žijících v Rakousku“ trochu jiný. Nicméně pro Annu Perazzolo (23). Pochází z Jižního Tyrolska. Nikoli jižní část Tyrolska v Rakousku, ale severní část Jižního Tyrolska v Itálii.

V roce 2016 odjela Anna studovat do Vídně. Doteď zůstal, protože ho velkoměsto baví. Aby ale letos mohl strávit Vánoce s rodinou jako obvykle, musel by splnit požadavky obou zemí. Nové pravidlo navíc ještě ztížilo plánování bezpečnosti. „Je to pro mě poprvé, co státní hranice mezi Rakouskem a Itálií skutečně působí jako hranice,“ říká 23letý muž.

Jak přesně bude letošní festival vypadat, ještě přesně neví. Jako student, alespoň při vstupu do Itálie, pro vás existují určitá zjednodušení. Zda si na cestu troufne, není jasné. Ještě je pár dní na rozmyšlenou.

Party cookie doprovázená nejbližším kruhem

© Obrázek: Montáž, istockphoto, soukromé

Text Marlene Penz

Pro Olivii jsou to druhé Vánoce a druhé pro její rodiče Liane Grassinger (29) a Maximiliana Lehnera (27) jako rodinu. Stejně jako loni stráví všichni tři Štědrý večer ve svém domě v Etsdorfu am Kamp (okres Krems-Land). „Vánoční strom už je zalitý. Čistit to budeme 24. prosince,“ říká mladá maminka. Vlastně tento večer bude stejný jako loni – jen -: “Dětská pouť je zrušená, jinak bychom tam šli”.

Pak 25. prosince přijdou Olivii prarodiče a strýc na oběd. Pak má Maximiliano noční práci, také 26. prosince pracuje pro tísňové volání Dolní Rakousko. “Jinak bylo vždy potřeba vidět, jak vše skloubit s harmonogramem bohoslužeb a rodinných setkání”, o které bude letos postaráno, tyto oslavy se ruší.

Obecně platí, že letošní Vánoce jsou doma „bez stresu“. Výhoda Další: “Já peču jen dva druhy cukroví, zbytek mám od maminky, co jiného by dělala s tolika cukrovími, kdyby nepřišla žádná návštěva?” Radost jednoho, smutek návštěvníka.

Vánoce pana Grassingera se zvířaty

© Foto: Montage, istockphoto, Zoo Schönbrunn/Daniel Zupanc

Text Valerie Krb

Sascha Grassinger stráví Vánoce v neobvyklé společnosti. S 56letou paní “Mota” orangutanem a čilou partou lemurů kata. Šestadvacetiletý mladík je chovatelem zvířat v zoo Schönbrunn a má na starosti opičí dům. 24. prosince bude jeho povinnost jako kterákoli jiná: krmení, úklid zařízení, lékařský výcvik, krmení, ustájení atd.

Letos je tu ale speciální dárek: podle aktuální situace bude Tiergarten otevřena 24. prosince. To je dobrá zpráva, zejména pro její orangutany. Protože se bez publika nudí. „Velké lidoopy milují interakci a děti považují za obzvláště vzrušující. Ukazují jim, aby položili ruku na palubní desku nebo si vyprázdnili kapsy,“ říká Grasinger. Po 11 letech v zoo už má s opicemi intimní vztah. Takže když mají špatnou náladu, všimne si: “Když králík medvěd zlobí, pronásleduje surikaty”, abych uvedl jen jeden příklad.

Mimochodem, Grassinger odmítá lidskou společnost pouze 24. dne v měsíci. 25. den v měsíci je oslava s rodinou.

Lindi a Ossi aneb oslava jejich lásky

© Obrázek: Montáž, istockphoto, Franz Gruber

Text Uwe Mauch

Pokud je pravda, že Vánoce jsou oslavou lásky, pak jsou to jeho oslavy. „První Vánoce jsme spolu oslavili v roce 1953,“ říkají manželé Mikschovi, kteří se ruku v ruce procházejí v Heustadlwasser ve vídeňském Prátru.

„Bylo to bídné,“ říká Lindi, jak jí manžel láskyplně říká. “Ale měli jsme jeden druhého,” rychle dodává Ossi. A taky to bylo nepořádné: nejdřív Štědrý večer u krejčího, pak Štědrý večer u hrnčířovy. Nestihli to hromadně, jak vzpomíná 92letý Vídeňan: “Protože jsem uklouzl a narazil jsem se do zadku.”

Festival 2020 bude v bytě poblíž Heustadlwasser klidnější: „Vánoční stromeček nebude,“ říká Gerlinde Miksch. “Je to pro nás příliš únavné, ale ozdobím borové větve.”

Lidé, kteří přežili světovou válku, mají ke Coroně respekt, ale ne strach. Přání od Ježíška už máte. Ve 20. letech musel Oswald Miksch jako prezident Freudenauer Kulturverein zrušit několik akcí. “Prosím, ať se to v roce 2021 neopakuje.”

“Neplač pro mě, Argentino”

© Foto: Montage, istockphoto, Martin Marconato

Text Nina Ozelt

O Vánocích je v Argentině horko. Léto si užíváte ve 30 stupních. Po půlnoci všichni zhasnou a následuje ohňostroj. 25. prosince jdou na bazénovou párty. “Možná jsme katolická země, ale oslavujeme život,” vysvětlil Martin Marconato.

Od roku 2016 nežije v Buenos Aires. Poté, co žil v Göttingenu a Hamburku, v současné době žije ve Vídni. Jeho přítel je vědec provádějící výzkum v laboratoři. “Letos poprvé nemůžeme domů,” říká. Ne všichni kolegové z laboratoře také mohou jít domů. Rozhodli se „pod heslem být spolu sami“, říká a směje se. Itálie, Španělsko, Anglie, Francie a Argentina budou sedět u stolu a každý přinese jídlo své země. „Samozřejmě děláme asado, argentinské maso,“ zdůrazňuje.

Ve dnech 25. a 26. prosince bude skupina krajanů a vědců pokračovat ve „spolu o samotě“ a hlavně v jídle. Stejně jako hrad by měl každý den zvát někoho jiného. „Kdybychom to neudělali, většina z nich by byla sama doma.

“Neplač, Argentino,” říká Martin. “Přijdu, jakmile to půjde,” říká.

Tradice řízků pro bezdomovce

© Obrázek: Montage, istockphoto, Stefanie J.Steindl

Text Yvonne Widler

V posledních letech se ve vídeňské kryptě sešlo kolem 200 lidí, aby společně oslavili Štědrý večer. Tento rok bude jiný. Ve stejnou dobu bylo na stránce pouze 60 lidí. Jedním z nich je Leo. Byl léta bezdomovec, ano a nyní žije v obecním bytě. Zůstává věrný kryptě z vděčnosti za pomoc jako dobrovolník.

„Vánoce budou letos bohužel trochu jiné, protože zpívat nesmíme. Ale bude to zase řízek, jako každý rok. A moc se těším, co bude ve vánočním balíčku. Jako každý rok je tu i to pro lidi v kryptě,“ říká Leo. Připraví řízek, který je již tradicí. Tlak na krypto klienty se podle Caritas s pokračující koronavirovou krizí zvyšuje.

Následující týdny budou náročné. Nárůst poptávky se očekává nejen v sociálních poradnách a polévkových autobusech, ale také v nouzových azylových domech. I ti, kteří si nemysleli, že by pomoc od Charity potřebovali, nyní využívají toho, co Charita nabízí.

Letos v Bosně „žádná prasata“.

© Obrázek: Montáž, istockphoto, Martina Kopic

Text Nina Ozelt

Martina a její rodina pocházejí z malého města v Bosně. Dům jeho rodičů je v Oštra Luka. Obvykle tam 20. prosince jede celá rodina. Poté je dům připraven a dostatečně vytopen. Dům je vyzdoben a dostanou vánoční stromeček. „Všechno se kupuje do 24. prosince,“ říká.

Tradičně je ryba a pak jdete na mši do malého městského kostela. “Většinou se tam sejdou všichni, tety, strýcové, sestřenice… všichni, koho jste rok neviděli,” vysvětlil. „A pak tu máme studené vepřové,“ říká o tradici. Všichni muži ve vesnici to společně připravili minulý týden. To je vrchol pro celou rodinu. 25. prosince obvykle přicházejí všichni příbuzní a bratranci, vyměňují se dárky, probíhá oslava.

Letos musí být jeho matka poprvé zdravotní sestrou. Do Bosny nedorazí, slaví v malém bytě v Favoritenu. WhatsApp a Zoom budou pravděpodobně sloužit pro rodinné sešlosti, veletrh bude přenášen v televizi a prase bude chybět.

Zástupný symbol widgetu Newsletter ActiveCampaign.

Chceme zde zobrazit widget pro newsletter ActiveCampaign. Bohužel jste nám k tomu nedali povolení. Pokud se rozhodnete zobrazit toto, dáváte oprávnění ActiveCampaign, LLC.

Zůstaňte informováni kdykoli a kdekoli

Bezpečný a neomezený přístup k veškerému digitálnímu obsahu KURIER: Plus obsah, e-papíry, online časopisy a další. Vyzkoušejte digitální předplatné KURIER nyní.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe