HomeHistorySrážka dvou proudových letadel: Takto prožil očitý svědek noc katastrofy v Überlingenu

Srážka dvou proudových letadel: Takto prožil očitý svědek noc katastrofy v Überlingenu

Před 20 lety se u Überlingenu srazily Boeing 757 a Tupolev Tu-154. Řetězec drobných chyb vedl ke třetí nejhorší letecké havárii v Německu. Hlásí očitý svědek z té doby.

Tobias Keller pracoval ve studiu do 23:00 a seděl v autě na cestě domů. Pak dostal hovor. “V Überlingenu se zřítilo letadlo,” řekl kolega na lince. “Nemůžeš tam rychle jet?” Keller, který žil poblíž, se temné noci 2. července 2002 otočil a jel směrem k Bodamskému jezeru.

„Když jsem jel na východ od Singenu po federální silnici 33, rychle jsem uviděl horizont osvětlený modrým světlem a světlomety,“ říká Keller, který v té době pracoval jako rozhlasový reportér a moderátor v Curychu. Nakonec odbočil na polní cestu a opustil auto. Pokračoval pěšky. “Najednou se špička křídla vystrčila kolmo z pole,” vzpomíná Keller.

“Moje tělo se třáslo. Měl jsem slzy v očích.”

Prohlubeň kolem odpadu se proměnila v jezero naplněné ropou. „Sotva se dalo dýchat. Dodnes si ten zápach pamatuji,” říká Keller. Součásti byly velmi rozházené. „V té době to byl jen odhad, že to mohlo být ruské letadlo.” Prošel kolem a najednou objevil kus trosek s azbukou.” Také jsem viděl na zemi ležet část trupu se dvěma nouzovými východy.”

Naštěstí žádná těla neviděl, říká Keller. “Bylo to všechno velmi blízko ke mně. Tělo se mi třáslo. Měl jsem slzy v očích. Pořád jsem ale musel fungovat, znít profesionálně a popisovat, co jsem viděl a cítil – to byla moje práce,” vzpomíná radista, který byl jedním z prvních, kdo dorazil na místo neštěstí.

Z křoví se objevili lovci trofejí

Té noci se Kellerovi staly hrozné věci. “V jednu chvíli jsem najednou slyšel hlasy vycházející z keře,” říká Keller. O několik sekund později vyšli dva muži s odpadky v rukou. “Byly to nějaké nástroje z kokpitu. Sbírali je jako trofeje. Neuvěřitelné,” říká Keller, který nyní pracuje jako reportér švédské televize SVT.Trosky z Tupolev Tu-154 poblíž Überlingenu. Obrázek: BFU

Keller tehdy ještě nevěděl, že katastrofa v Überlingenu, při níž zahynulo 71 lidí, se zapíše do historie jako třetí nejhorší letecká nehoda v Německu. Vážnější byla pouze tragédie letounu Interflug Iljušin Il-62 u Königs Wusterhausen v roce 1972 (156 mrtvých) a havárie Aeroflotu Tupolev Tu-134 v Berlíně Schönefeld v roce 1986 (72 mrtvých).

Nejprve jsem nechápal nebezpečí

Co však způsobilo, že srážka Tupolevu Tu-154 s Boeingem 757 DHL u Überlingenu byla tak mimořádná, byl nešťastný řetězec malých chyb, které ji způsobily. Té noci požádala nákladní loď řídícího letového provozu švýcarského řízení letového provozu Skyguide, který také kontroloval vzdušný prostor jižního Německa, o povolení vystoupat do letové hladiny 360 (tj. asi 36 000 stop) za účelem úspory paliva. Stroj startoval v Bergamu a měl za cíl Brusel.

V letové hladině 360 přitom letěl i charterový let z Moskvy do Barcelony se školními dětmi ve věku od 8 do 16 let na palubě. Dispečer letového provozu v Curychu, který pracoval sám, protože jeho kolega měl přestávku, nejdřív si toho nevšiml. Byl rozptýlen, protože ještě musel zařídit odložené přistání ve Friedrichshafenu. Ve 23:34:42 systém varování před kolizí TCAS akusticky hlásil v obou kokpitech překročení bezpečné vzdálenosti.

Opačný návod

Ovladač Skyguide také ve stejnou chvíli rozpoznal nebezpečí a zareagoval. Nařídil oběma pilotům Tupolevu Tu-154, aby okamžitě sestoupili do letové hladiny 350. TCAS, který v takových případech vypočítává řešení problému sám, však upřesnil opak: ruské letadlo by mělo stoupat a nákladní DHL se potopit . Protože ruští piloti následovali pilota, následovala katastrofa.Tak došlo ke střetu. Obrázek: BFU

Dne 1. července 2002 v 23.35.32 se západně směřující Tupolev Tu-154 srazil ve výšce asi 10 630 metrů se severně směřujícím Boeingem 757. Při srážce vertikální stabilizátor proudového letounu DHL přerušil trup ruského letadla. Rozpadlo se ještě ve vzduchu. Samotná nákladní loď se stala neovladatelnou a také havarovala.

Důsledky pro Skyguide a pilota

Nehoda vedla k mnoha kritice Skyguide. Různé systémy tu noc nefungovaly. V důsledku toho museli zajistit, aby při opravách systémů byly vždy k dispozici technické nebo lidské rezervy a zálohy. Od té doby navíc museli mít nepřetržitou službu minimálně dva zaměstnanci a správné zacházení s havarijními postupy bylo nutné znovu a znovu školit.

Pro pilota, který byl částečně zodpovědný za nehodu, už bylo pozdě. Muž, který při nehodě přišel o manželku a dvě děti, ho dva roky po katastrofě v Überlingenu ubodal k smrti ve svém domě.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe