HomePoliticsPři protestech proti smrti mladé ženy v Íránu byl zabit policista

Při protestech proti smrti mladé ženy v Íránu byl zabit policista

Tisíce lidí proudily v úterý večer do ulic Íránu v mnoha městech. Kromě hesel kritizujících vládu stále více lidí křičelo: “Bojujeme, zemřeme, vezmeme si zpět Írán.” Dokonce i v arcikonzervativním městě a šíitském srdci Qom demonstrovali mladí lidé proti islámským kodexům oblékání. Podle tiskové agentury Fars došlo k několika zatčením.

Na sociálních sítích byla sdílena i videa z protestů na prázdninovém ostrově Kiš v Perském zálivu, který je považován za obzvlášť poklidný. Videa na sociálních sítích, jejichž pravost se nepodařilo ověřit, ukazovala, jak demonstranti mlátí bezpečnostní složky nebo ženy, jak si zapalují šátky. Guvernér íránské provincie Kurdistán v úterý oznámil tři mrtvé demonstranty, popřel však jakýkoli zásah bezpečnostních sil.

V zemi se také množí hlasy volající po zmírnění přísného dress code a po změně kurzu vlády. „Zákon, který většina společnosti nedodržuje, musí být revidován,“ řekl ve středu v rozhovoru bývalý starosta hlavního města Teheránu a redaktor listu „Ham Mihan“ Gholam Hussein Karbaschi (69). Elias Hasrati, bývalý zástupce a šéf deníku „Etemad“ v dopise prezidentovi Ebrahimu Raisimu, vyzval k okamžitému rozpuštění jednotek mravní policie.

Ostrá slova přicházejí i z Vídně: “Je výrazem politiky, která porušuje lidská práva a nelidskost, že je mladá žena zabita nezakrytým pramenem vlasů. O lidských právech se nejedná,” napsal rektor univerzity. z užitého umění, Gerald Bast, ve středu vysílání. “Vyzýváme našeho ministra zahraničí Alexandra Schallenberga, aby oficiálně protestoval proti krokům íránských (policejních) úřadů. Íránský velvyslanec musí být “předvolán na ministerstvo zahraničí”, “aby bylo jasné, že smrt Mahsy Amini je způsobena tuto cestu, kterou nelze jednoduše přijmout.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe