HomeHistoryPřed 20 lety: Když se v Braniborsku zřítilo švýcarské letadlo

Před 20 lety: Když se v Braniborsku zřítilo švýcarské letadlo

V historii Swiss International Air Lines se stalo účastníkem nehody pouze jedno letadlo – hned v prvním roce. Bouřky zahnaly Saab 2000 na bývalé vojenské letiště poblíž Berlína.

Prvním problémem byly bouřky. Před 20 lety, 10. července 2002, letěl z Basileje do Hamburku let začínající švýcarské letecké společnosti Swiss. Když se ale Saab 2000 s registrační značkou HB-IZY přiblížil k hanzovnímu městu, let LX850 zastihla turbulence silné bouřky – piloti se otočili v 19:38.

Rozhodli se pro jiný přístup k Hamburku. Posádka kokpitu se nechtěla vyhýbat Brémám, protože by k tomu musela proletět bouřkovou frontou. “Posádka se rozhodla pro alternativní letiště v Hannoveru, aniž by získala ucelený přehled o alternativních letištích, která jim byla k dispozici a která dosud nebyla zasažena,” uvedl ve své zprávě o osm let později Federální úřad pro vyšetřování leteckých nehod BFU.

Před Berlínem docházelo palivo

Přiblížení k Hannoveru ale bránilo i počasí. A není toho dost. „Na kurzu k přistání na letišti Berlin-Tegel se předpovězené dobré povětrnostní podmínky pro toto letiště změnily tak rychle v důsledku vytváření extrémních bouřek, že když se letadlo přiblížilo k Berlínu dále, bezpečné přistání na letišti Tegel (stejně jako na Tempelhof- a letiště Schönefeld) by bylo dočasně nemožné,“ uvádí BFU.

V roce 2028 posádka přerušila přiblížení k Berlínu-Tegelu, kde předtím požádala o preferované přistání kvůli nízkému množství zbývajícího paliva. Piloti zamířili na letiště Finow a Neubrandenburg severovýchodně od Berlína, ale kvůli vzdálenosti a počasí se opět zrušili.

Nejprve Wehrmacht, pak sovětská armáda

Ve 20:33 bylo posádce sděleno řízením letového provozu, že ve Werneuchen v Braniborsku stále není žádná bouřka. Piloti zvolili přistání na letišti, které v roce 1937 otevřel Wehrmacht a po druhé světové válce ho využívala sovětská armáda.

V období po sjednocení Německa mělo ale letiště zvláštnost: přibližně 70 centimetrů vysokou hliněnou zeď, která probíhala přes celou šířku trati – podle listu Hamburger Abendblatt překážka ilegálním automobilovým závodům. Navíc byla zkrácena dráha pro čistě civilní použití.

Letadla létají přes kopec

Podle zprávy BFU si posádka pilotní kabiny letu LX850 během přiblížení k Werneuchenu nevšimla, „že práh dráhy 08 na zbývající dráze dlouhé 2400 metrů byl posunut asi o 900 metrů a je pouze začátkem schválené dráhy dnešní speciální místo přistání“. Po dosednutí na betonový pás před startem schválené trati přejel Saab 2000 kolem 20:42 prašnou zeď.Obrázek: Google/BFU

Při nárazu se utrhly všechny tři nohy podvozku. Letadlo dostalo smyk asi 350 metrů a poté se zastavilo na dráze. Piloti obdrželi požární varování pro levý motor a aktivovali hasicí přístroje na obou motorech.

Při jediné švýcarské nehodě byl zraněn pouze jeden člověk

15 minut poté, co 20 lidí na palubě opustilo letadlo, strhla se prudká bouřka také nad Werneuchenem. Ze čtyř členů posádky a 16 cestujících byl zraněn pouze jeden cestující. Saab 2000 utrpěl úplnou ztrátu a později byl přivezen ke kupci v Anglii nákladním autem a lodí přes Rotterdam.

Jak ale k nehodě, která je dodnes jediná ve švýcarské historii, došlo? BFU poznamenal, že piloti neobdrželi nejnovější zprávy o počasí před vzletem, což interpretovali jako „nedostatek podpory ze strany vedení provozu provozovatele“. Kritizovala piloty za „neadekvátní využívání zdrojů při rozhodování za letu“.

Špatná mapa a nedostatek komunikace

Ústřední otázkou však je, proč letová posádka o nebezpečí zemského valu nic nevěděla. Řídící letového provozu informoval piloty o dráze pomocí mapy letiště. V mapě však nebylo jasné, v jaké části trati je nepoužitelná. Mezi posádkou a letištěm navíc nedošlo k radiovému spojení.

“Komunikace mezi letištěm Werneuchen a řízením letového provozu i mezi řízením letového provozu a posádkou letadla byla zavádějící ve světle posunutého prahu dráhy,” uvádí se také ve zprávě BFU.

Matoucí značení na svahu

Kvůli blížící se bouřce a téměř prázdné nádrži piloti přistávají přímo, aniž by je museli předem přeletět. BFU popisuje vizuální výzvu: „Stále existující barevné značení začátku starého vojenského pruhu dávalo dojem užitečnosti celého pruhu, zatímco později připevněné bílé signální kříže před novým, přesazeným prahem erodovaly na optická bezvýznamnost.” Dr. Erdwall nebyl v přístupu vidět. A jakmile bylo letadlo na zemi, nebylo možné se mu vyhnout.

Celou zprávu BFU si můžete otevřít jako PDF zde.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe