HomePoliticsPodán návrh na vyslovení nedůvěry slovinskému ministru zahraničních věcí

Podán návrh na vyslovení nedůvěry slovinskému ministru zahraničních věcí

Největší slovinská opoziční strana SDS, vedená bývalým pravicově konzervativním premiérem Janezem Janšou, podala za týden již druhý návrh na vyslovení nedůvěry členovi nové levicově-liberální vlády. Po ministryni vnitra Taťjaně Bobnarové přijímá SDS opatření i proti ministryni zahraničí Tanje Fajonové. Je obviněn ze zneužití diplomatických služeb v kampani před prezidentskými volbami.

Důvodem pro vyslovení nedůvěry je nedávné odvolání slovinského velvyslance v USA Tone Kajzera kvůli uniklé depeši. Kariérní diplomat, považovaný za Janšova blízkého spojence a který byl za jeho vlády na konci roku 2020 nařízen do Spojených států, podle ministerstva nezákonně poslal fotografii depeše opozičnímu vůdci v rozporu se zákonem o zahraničních věcech a vnitřní regulaci. státu.

Poslanec za SDS Franc Breznik označil diplomata za „udavače“. Svým činem poukázal na “zneužívání státních zdrojů” v prezidentských volbách, uvedl Brezník na čtvrteční tiskové konferenci. Ministra zahraničí obvinil, že v předvolební kampani „jasně favorizoval jednoho kandidáta“.

Druhý návrh na vyslovení nedůvěry za týden

Depeše, kterou bývalý premiér sdílel na Twitteru, obsahovala interní pokyny pro ambasády, aby zveřejnily adresu, kam mohou voliči zasílat své podpisy na podporu prezidentské nabídky právničky Nataši Pirc Musarové. Přestože jde o běžnou praxi, která se později uplatnila i u jiných kandidátů, SDS v tom vidí selektivní podporu „kandidáta přechodné levice“, jak se vyjádřil politik SDS Pirc Musar.

SDS také viní ministra zahraničí z porušení zákona tím, že odvolání předem nekonzultoval s prezidentem Borutem Pahorem, který má při jmenování diplomatů poslední slovo. Podle Breznika to zničilo důvěru v instituce.

SDS tímto obviněním navazuje na kritiku prezidenta, který obžalobu schválil, ale nebyl spokojen s tím, že rozhodnutí bylo přijato bez předchozí konzultace s ním. Pahor považuje odvolání velvyslance za nepřiměřené opatření. “Jeho porušení nemělo žádné přímé škodlivé dopady na zahraničněpolitické zájmy Slovinska,” uvedl ve středu Pahorův úřad. Poslanec SDS ve čtvrtek hovořil o „minimálním porušení“ Kajzera, který upozornil na „hrubé zneužívání systému telegramů ke zvýhodnění kandidáta“.

Ministerstvo zahraničních věcí Kajzera podle médií viní z několika porušení, včetně porušení předpisů o ochraně důvěrných informací. “Předčasné stažení je nezbytným opatřením, pokud chceme chránit slovinské zahraničněpolitické zájmy a diplomatickou službu,” vysvětlil Fajon sankce vůči velvyslanci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe