HomePoliticsPo smrti Mahsy Aminiho vycházejí v Teheránu do ulic tisíce lidí

Po smrti Mahsy Aminiho vycházejí v Teheránu do ulic tisíce lidí

Tisíce lidí protestovaly v íránském hlavním městě Teheránu po smrti 22leté Mahsy Aminiové v policejní vazbě. Jen na centrálním bulváru Keshawar se v pondělí večer shromáždily stovky demonstrantů, uvedla íránská tisková agentura Fars. Policie někdy proti davu použila vodní děla a obušky. Demonstranti prý zapalovali odpadkové koše a házeli kameny.

Většina protestů však byla pokojná. Podle očitých svědků byla policie a městské bezpečnostní složky v plné síle. Podle očitých svědků se lidé shromáždili ve Volkspark Mellat a někteří vykřikovali hesla kritizující režim. Několik žen si v solidaritě s Amini sundalo šátky. Mladá žena upadla do kómatu poté, co byla minulé úterý zatčena náboženskou policií a zemřela v pátek v nemocnici.

Demonstrace i v dalších městech

V dalších městech a v Aminiho domovské provincii Kurdistán vyšlo mnoho lidí do ulic. Podle médií došlo také ke střetům mezi bezpečnostními složkami a demonstranty. Podle zpráv, které nebyly nezávisle potvrzeny, se střílelo také ve městě Diwandareh. Zpočátku nebylo žádné oficiální potvrzení. Účastníci protestů na několika místech křičeli: „Nebojíme se, všichni jsme spolu“, což je heslo, které se stalo známým během demonstrací po sporných prezidentských volbách v roce 2009.

mezinárodní zděšení

V Íránu i na mezinárodní úrovni vyvolal Aminiho případ velké sympatie a zděšení. Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell odsoudil smrt mladé ženy v íránské policejní vazbě jako „nepřijatelnou“. Dvaadvacetiletá Amini zemřela minulý týden na následky zranění, která utrpěla v policejní vazbě poté, co byla zatčena za to, že nedodržela požadavek na nošení šátků, řekl v pondělí večer v Bruselu mluvčí společnosti Borrell Peter Stano. Odpovědní musí být zodpovědní.

Je „nepostradatelné“, aby íránské úřady respektovaly základní práva svých občanů a aby „se zadrženým nedocházelo v žádné formě špatného zacházení“, dodal Borrellův mluvčí.

Zatčen za „neislámské“ oblečení.

Na internetu mnoho Íránců truchlilo nad mladou ženou, která byla v úterý zatčena morální a náboženskou policií během rodinné návštěvy Teheránu kvůli jejímu „neislámskému“ oblečení a převezena na policejní stanici. Podle policie omdlel a následně upadl do kómatu kvůli selhání srdce. Jeho smrt byla potvrzena v pátek.

Internetem však kolovala i jiná verze. Po zatčení mu rozbili hlavu o okno policejního auta a způsobili krvácení do mozku. Policie tento účet rázně odmítla. Po její smrti klinika, kde se 22letá dívka léčila, v nyní smazaném příspěvku na Instagramu napsala, že Amini už byla mozkově mrtvá, když byla v úterý přijata.

Policie a vláda pod tlakem

Policie v pondělí opět odmítla jakoukoli vinu na smrti mladé ženy. Obvinění jsou “nepodložená”, řekl policejní šéf hlavního města Hussein Rahimi, citovaný tiskovou agenturou Mehr. Policie se vždy snaží zajistit, aby k takovým případům nedocházelo, řekl Rahimi. “Naším úkolem ze zákona je připomínat ženám pravidla oblékání,” řekl policejní šéf. “Co si přinesou domů, je jejich věc, ale ne na veřejnosti.” Ženě však neublížili, ujistil Rahimi.

Policie a vláda prezidenta Ebrahima Raisiho nemají od Aminiho smrti a kritiky po celé zemi žádné vysvětlení. Jeho nevinu se policie snažila dokázat několika neověřitelnými videozáznamy. Konzervativní noviny „Keyhan“, které jsou považovány za hlas zastánců tvrdé linie, a další vládní politici verzi podpořili. Obviňují kritiky z podněcování nepokojů proti islámské republice a z toho, že chtějí šířit lži. Raisi zároveň nařídil případ důkladně prověřit.

Íránské ženy si sundávají šátky

Prominentní íránské ženy se solidárně zapojily do protestu online, například tím, že si ostříhaly vlasy nebo zveřejnily fotky bez šátků. Mezi nimi byly známé herečky Anahita Hemmati a Shabnam Farshadjhu.

Írán má přísná pravidla oblékání od islámské revoluce v roce 1979. V metropolích a zvláště v nejbohatších čtvrtích nyní mnoho žen vidí pravidla spíše uvolněná, což ultrakonzervativním politikům velmi vadí. Raisisova vláda a zastánci tvrdé linie v parlamentu se už měsíce snaží přísněji prosazovat islámské zákony. Zástupce strážníka někdy prosazuje pravidla oblékání násilím.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe