HomeCulturePo Nobelově ceně: Jeden temný věk vede k druhému

Po Nobelově ceně: Jeden temný věk vede k druhému

Gurnah píše o koloniální historii. O východní Africe Německa (1885 až 1918), většinou během první světové války, kdy Němci bojovali s Brity o Afriku.

V roce 1913 vládlo 4 100 Němců 7,6 milionům Afričanů.

Gurnah řekl: Německo se tentokrát odmítlo zmínit. při tom Nekladou důraz na dobro (škola, železnice) jako ve Francii. Zůstalo jen německé zvěrstvo.

Druhá světová válka zastínila kolonialismus. A bylo dost těžké motivovat Němce, aby se vypořádali s Osvětimí…

Jeho aktuální román „Nachleben“ spojuje dva temné časy. Afričané bojující za koloniální pány byli zabiti v koncentračních táborech o 40 let později.

Abdulrazak Gurnah přináší detaily ze zapomnění. Tentokrát obranné síly: Místní vojáci (= Askari) v německých službách Britům. a zvláště krutý k Afričanům.

V zemi je pouze 1000 německých vojáků. Byli to probodnutí Askari, kteří vedli válku proti povstalcům. Způsobili 100 000 až 300 000 úmrtí, to nevíte jistě. (Ale počet evropských obětí bude všude rovný 15)

Čtyři osudy se protnou, příbuzní, tři chlapci, jedna dívka. Osud každého člověka lze v průběhu desetiletí číst jako jeho vlastní příběh.

jsou to chudí dobří lidé Jsou i dobří Němci. Rozdíl je tento: Němci mají moc být lidmi nebo nelidskými. Když mají pocit, že jsou laskaví. Pokud ne, pak zemi polili krví.

Jsou zmíněni dva šťastlivci. učí německy Získejte práci a pomstěte se tím, že vás úřady naučí zvěrstvu, a staňte se žoldnéřem Německa.

Nechají se „sežrat“.

Gurnahova próza není velkolepá, což ji činí cennou. Píše zpomaleně, rychle končí a jeho věty čtyřikrát nepřeskakují, aby čtenáře vtáhly do knihy. Zpočátku mě to štvalo. jeden následoval dobrovolně. a postupně srůstají

Abdul Razak Gurnah:
“Posmrtný život”
Přeložila Eva Bonnová
Nakladatelství Penguin
384 stran.
27,50 eur

Hodnocení KURIER: **** a půl hvězdičky.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe