HomePoliticsDůchody: SPÖ trvá na zvýšení o 8,4 % a na nové modalitě

Důchody: SPÖ trvá na zvýšení o 8,4 % a na nové modalitě

SPÖ ve čtvrtek znovu vyzvala ke zvýšení důchodů od ledna o mnohem více, než je vypočtený zákonný korekční faktor 5,8 procenta.

Podle sociálních mluvčích je potřeba nový způsob výpočtu zohledňující posledních dvanáct měsíců Josef Muchitsch a předseda Svazu důchodců Petr Kostelka na tiskové konferenci. Do roku 2023 by to znamenalo dalších 8,4 procenta, tento požadavek podle Kostelky sdílí celá vrchní rada.

Sociální demokraté požadují, aby budoucí úpravy důchodů vycházely z reálné inflace za posledních dvanáct měsíců. V současnosti se jedná o období mezi srpnem předchozího roku a červencem předchozího roku. S nadhodnocením či podhodnocením je pak nutné počítat při další úpravě důchodu.

Drahé týdenní nákupy

Podle Muchitsche je 5,8 procenta vypočítaných v současné modalitě „zjevně příliš málo“. Ostatně, počítá Kostelka, inflace je aktuálně na 9,3 procenta. Týdenní nákupy vzrostly o 19,1 procenta. “Nejde o miliony, jde jednoduše o jídlo, vytápění, bydlení.”

Do roku 2023 by nová modalita znamenala nárůst o 8,4 procenta. Tento požadavek podle Kostelky jednomyslně podpořila bezpartijní rada seniorů. Stále si ale zachovává svůj původní požadavek na dalších deset procent, ostatně „směnky jsou stále otevřené“ z minulosti.

Kromě nového způsobu výpočtu došlo podle Kostelky k jednomyslnému rozhodnutí seniorské reprezentace zrušit stávající pravidlo o částečném úvazku. Místo toho by se celá úprava měla projevit i jeho odchodem do důchodu.

Spíše pro sociálně slabé

V případě příjemců kompenzačních náhrad předpokládá návrh usnesení SPÖ navýšení nejméně o deset procent. SPÖ zároveň počítala s omezením navýšení důchodů: mělo by dojít k celkové úpravě až o 3 700 eur, u vyšších důchodů pouze pevné částky.

Skutečnost, že k dohodě s vládou, která byla původně plánována na polovinu září, zatím Kostelka nedosáhla, přičítá „energickému vnitřnímu procesu vyjednávání a diskuzí“. Po včerejším druhém kole stále žádná nabídka od vlády nepřišla. “Schopnost činit rozhodnutí evidentně zatím není k dispozici.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe