HomePoliticsBiden opět slibuje vojenskou podporu Tchaj-wanu

Biden opět slibuje vojenskou podporu Tchaj-wanu

Americký prezident Joe Biden opět přislíbil Tchaj-wanu vojenskou podporu v případě útoku. “Ano, pokud skutečně došlo k bezprecedentnímu útoku,” řekl Biden v televizním rozhovoru odvysílaném v neděli večer (místního času), když byl dotázán: “Bránily by americké ozbrojené síly ostrov?” Peking na své prohlášení o pomoci Montagovi reagoval rozhořčeně. zatímco Tchaj-wan mu děkoval.

„Na rozdíl od Ukrajiny…?

Biden odpovídal na otázky Scotta Pelleyho v pořadu 60 minut ve čtvrtečním nahraném rozhovoru. Znovu se zeptal: “Takže na rozdíl od Ukrajiny, kulantně řečeno: americké síly (…) by bránily Tchaj-wan v případě čínské invaze?” Biden na otázku opět odpověděl kladně. Pelley v pořadu řekl, že po rozhovoru s Bidenem Bílý dům objasnil, že americká politika se nezměnila a že USA oficiálně neřeknou, zda americké síly budou bránit Tchaj-wan.

Stejně jasně se vyjádřil Biden na květnové cestě do Japonska, když řekl, že USA mají „povinnost“ bránit Tchaj-wan v případě útoku. Na začátku srpna vyvolala nejvyšší americká politička Nancy Pelosiová cestou na Tchaj-wan napětí s Čínou.
Komunistické vedení v Pekingu považuje Tchaj-wan za součást Lidové republiky a hrozí, že ho dobyje. Spojené státy se zavázaly k schopnosti Tchaj-wanu bránit se, což dosud znamenalo většinou dodávky zbraní. Otázka vojenské pomoci v případě útoku byla záměrně ponechána otevřená, protože Peking by to považoval za porušení „doktríny jedné Číny“.

“Strategická nejednoznačnost”

Biden svými prohlášeními zašel mnohem dále než jeho předchůdci, kteří praktikovali „strategickou nejednoznačnost“ a nechali tuto otázku otevřenou. Komunistické vedení v Pekingu považuje Tchaj-wan za součást Lidové republiky a hrozí, že ho dobyje. Místo toho se ostrovní demokratická republika považuje za nezávislou.

Čínská vláda silně kritizovala. Mluvčí ministerstva zahraničí Mao Ning v Pekingu prohlásila, že tyto poznámky jsou „vážným porušením“ „principu jedné Číny“ a závazků, které Spojené státy vůči Pekingu přijaly. Americká strana vysílá „zcela špatný signál“ tchajwanským silám za nezávislost. Nikdo by neměl podceňovat odhodlání Pekingu bránit svou suverenitu a územní celistvost.
Tchajwanská vláda přivítala Bidenovo opětovné potvrzení „silných závazků“ Washingtonu. Tchaj-wan rozvine své sebeobranné schopnosti, aby odolal čínským provokacím a „autoritářské agresi“, řekla mluvčí ministerstva zahraničí Taipei Joanne Ou. Tchaj-wan zároveň posílí bezpečnostní partnerství se Spojenými státy a prohloubí spolupráci s dalšími podobně smýšlejícími zeměmi.

USA se již dlouho zavázaly k obranným schopnostem Tchaj-wanu. Když v roce 1979 navázaly diplomatické vztahy s Čínou, když byl Tchaj-wan vynechán chladu, přijaly USA vlastní zákon, aby zajistily obranu Tchaj-wanu. Tchajwanský zákon o vztazích slibuje, že USA budou „vždy stát při Tchaj-wanu“. USA se v něm zavazují, že dodají Tchaj-wanu „obranné zbraně“ a „umožní mu udržovat si adekvátní schopnost sebeobrany“.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe