HomeHistory20 let po startu: Kde jsou švýcarští piloti od samého začátku?

20 let po startu: Kde jsou švýcarští piloti od samého začátku?

Když před 20 lety začínala, flotila švýcarských aerolinií se skládala z letadel Crossair a Swissair. Většina z nich byla od té doby vyřazena. co se s tebou stalo? Nějaké příklady.

Vše muselo být provedeno rychle. Po téměř třech dnech uzemnění Swissairu a platební neschopnosti skupiny Swissair se švýcarská politika a byznys okamžitě pustily do založení nové národní letecké společnosti na bázi Crossair. 31. března 2002 odstartoval Swiss ke svému prvnímu letu.

Flotila nové letecké společnosti se před 20 lety skládala z letadel Crossair a Swissair. 13 tryskáčů pro ně létá dodnes. Týká se to například 27 let starého Airbusu A321 s registrační značkou HB-IOC, který se u Swissair jmenoval Neuchâtel a Lausanne a nyní se jmenuje St. Moritz.

Dříve u Swissairu, nyní v Jordánsku

Totéž platí pro A321 HB-IOF. Nebo s téměř 26 let starým Airbusem A320 s registrační značkou HB-IJK. Během koronavirové krize byla zmíněná tři bývalá letadla Swissair převezena s dalšími švýcarskými tryskami do Ammánu v Jordánsku k dlouhodobému uskladnění.Airbus A321 s registrací HB-IOC: Používá se k létání pro Swissair. Obrázek: Simeon Lüthi/aeroTELEGRAPH

Většinu letadel ze startovací flotily však Swiss už dávno odmítl. Patří sem také dva Saab 2000, které kdysi měly registrační čísla HB-IZU a HB-IZS. Byly vyřazeny v letech 2002 a 2003, kdy už byla mladá letecká společnost uprostřed vážných turbulencí. Jeden už skoro tři roky sedí nevyužitý v leasingové společnosti v USA, druhý naposledy letěl pro švédskou regionální aerolinku Air Leap, která musela před pár dny ukončit provoz.

Přes Řecko do Íránu

V roce 2003 Swiss také uzavřel McDonnell Douglas MD-83 s registračním číslem HB-IUO. Zažila pak skutečnou odyseu a létala s aerolinkami ve Švédsku, Řecku a na Ukrajině. Dnes patří íránským Taban Airlines. Po stejných mezipřistáních přistála v Íránu se společností Zagros Air také bývalá HB-IUN (let z flotily v roce 2003).

V září 2003 opustilo švýcarské námořnictvo MD-11 s dřívější registrační značkou HB-IWM. Dnes je stále na cestách a létá pro UPS. Nákladní gigant také převzal řadu dalších MD-11, které byly dříve v provozu se švýcarskou dceřinou společností Lufthansa.

Filipíny a Argentina

V prosinci 2003 byl uveden do provozu Embraer E145 s registrací HB-JAB. Poté létala ve Spojených státech a Mexiku. Dnes cestuje po Argentině pro American Jet. Zastaveny byly i dálkové lety. To zahrnuje Airbus A330, který byl používán Swiss jako HB-IQO. Naposledy byl nasazen pro Air Caraïbes Atlantique, ale nyní je zaparkován kolem.Airbus A330 s registrací F-HHUB: Používá se k létání do Švýcarska. Obrázek: Eric Salard/Flickr/CC BY-SA 2.0/upraveno

Některá proudová letadla předchozích leteckých společností však byla ve Swiss ještě velmi dlouho v provozu, včetně jumbolin. Poslední z nich byl stažen z flotily v srpnu 2017. Avro RJ 100, registrace HB-IYZ, později létal pro Royal Air Philippines, ale byl vyřazen v roce 2019. HB-IXT, který vstoupil do služby o několik měsíců dříve, však létá stále s leteckou společností.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Advertisingspot_img

Popular posts

My favorites

I'm social

0FansLike
0FollowersFollow
3,498FollowersFollow
0SubscribersSubscribe